Sluneční svit a poloha objektu – jestliže se zajímáte o fotovoltaiku, měli byste na prvním místě zohlednit, zda k tomu také máte vhodné zázemí, tedy především vlastní pozemek a stavby, kam lze zařízení instalovat. Panely by měly směřovat přibližně na jih a neměly by být po většinu dne ničím zastíněné. Můžete je umístit nejen na dům, ale i na střechu garáže, pergoly, altánu, kůlny atp.
Spotřeba energie – aby se instalace domovní fotovoltaické elektrárny vyplatila, měla by být roční spotřeba elektřiny na daném místě minimálně 2500 kWh za rok. To znamená přibližně 208 kWh za měsíc, tedy v průměru necelých 7 kWh spotřebované elektřiny za den. Týká se to tedy například vícečlenné domácnosti, kde jsou v provozu běžné domácí spotřebiče, a kde se používá kupříkladu rychlovarná konvice, kávovar a elektrická varná deska, tedy zařízení s vyšším odběrem elektřiny. Fotovoltaika se tedy zpravidla nevyplatí lidem, kteří žijí v single bez partnera, nemají rodinu a většinu času tráví v zaměstnání. Ti mohou mít průměrnou roční spotřebu elektřiny třeba jen 800 kWh.
Návratnost investic versus životnost zařízení – ještě před tím, než se pustíte do instalace zařízení, propočítejte, jaké budou vaše celkové investice (případně se započítanou státní dotací), a zjistěte si, jaká je životnost domovní solární elektrárny. Někteří odborníci uvádí, že životnost zařízení lze odhadovat přibližně na 25 let, přičemž nejdelší životnost vždy vykazují fotovoltaické panely a nejmenší naopak střídač a baterie. Na základě odhadované spotřeby elektřiny lze pak propočítat, zda se vám fotovoltaika vůbec vyplatí, či nikoli.
Ostrovní systémy – pro někoho může být hodnotícím kritériem vlastní soukromí a naprostá nezávislost na vnějším světě, aniž by dotyčný přihlížel k investicím. Toho lze snadno docílit ostrovním systémem, který funguje i bez rozvodné elektrické sítě. V kombinaci s vlastní studnou, septikem a krbem s tepelným výměníkem, případně sporákem na propan-butan vás pak přestanou zajímat dodavatelsko-odběratelské vztahy ohledně energií.