Chodítko je rehabilitační a terapeutická pomůcka, která nachází uplatnění jak uvnitř budov (domů či bytů), tak i ve venkovním prostředí. Usnadňuje postiženým lidem kontakt s přírodou a s dalšími lidmi, ale především nabízí pravidelně se pohybovat, alespoň v rozsahu, jak to každému dovolí jeho vlastní zdravotní stav a handicap.
Mnozí lidé zapomínají, že řada výrobků z této kategorie je hrazena zdravotní pojišťovnou, některá ovšem pouze s doplatkem a jiná vůbec. Vyplatí se tedy na tuto skutečnost včas informovat a zajistit si příslušné podklady pro pojišťovnu.
Základní druhy chodítek pro tělesně postižené a seniory
Vícebodové pevné – do základní řady patří chodítka pro invalidy se čtyřmi pevnými opěrnými body (nohami). Lze se o ně pohodlně opřít a jejich výhodou je, že nepodkluzují a neujíždí. Standardně se vyrábí z hliníkových ohýbaných a vyztužených trubek s pryžovými špalky pro kontakt s povrchem země. Mají ergonomicky tvarované úchytky a dají se plynule nastavit pro každou obvyklou výšku lidské postavy. Některé z nich mají k dispozici dvě demontovatelná přední kolečka.
Předloketní tří (čtyř) kolové – již podle názvu je zřejmé, že jde o vozidlo opatřené malými kolečky, a opěrkou pro lokty, s jejíž pomocí je chůze po jakémkoli povrchu snadná, a to zvláště v terénu s náklonem. Základní modely jsou podobné vícebodovým bez koleček, kdy hliníkový rám doplňuje měkká loketní opěrka. Ty pokročilé již mají k dispozici i drátěný nebo textilní koš či brašnu pro ukládání drobností, případně pro každodenní nákupy.
Rollator – zlidověle „rolátor“ je odvozen od slova „rolovat“ po povrchu, tedy opět jde o čtyřkolové vozítko s opěrkami na ruce a s odkládacími brašnami či košíky. Některé rolátory mohou mít i sedátko pro případný odpočinek. I tyto výrobky velmi často hradí zdravotní pojišťovny buď v plné výši, nebo s doplatkem.